Konferencja "Ludność cywilna i dramat wojny"
W dniu 30 sierpnia 2019 w kino-teatrze "Syrena" odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa "Ludność cywilna i dramat wojny" zorganizowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Konferencję poprowadził dr hab. Przemysława Waingertner, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Łodzi.

Referaty wygłosili:

• Florian Steinfals (Westfalski Uniwersytet Wilhelma w Münsterze) - Die Genese deutscher Kriegsverbrechen in Polen 1939. Eine Referenzrahmenanalyse der Wehrmacht (Geneza niemieckich zbrodni wojennych w Polsce w 1939. Analiza porównawcza Wehrmachtu)
  • Dr hab. Grzegorz Berendt, prof. Uniwersytetu Gdańskiego (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) - Jesień płonących synagog. Jedno z następstw niemieckiej agresji na Polskę w 1939 r.
  • Prof. dr hab. Tadeusz Wolsza (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ) - Niemieckie barbarzyństwa w pierwszych dniach wojny w świetle polskiej prasy
  • Prof. dr hab. Hans-Erich Volkmann (były dyrektor Wojskowego Biura Badań Historycznych) - Wieluń: Anatomie eines Kriegsverbrechens (Wielun: anatomia zbrodni wojennej )
  • Prof. dr hab. Tadeusz Olejnik (były wykładowca Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach) - Tragedia Wielunia 1 września 1939 r. w świetle badań historyków i publicystów niemieckich
  • Jan Książek (Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu) - Świątynie trzech religii - obiekty sakralne unicestwione w Wieluniu na początku II wojny światowej.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 light box code videoby VisualLightBox.com v5.9

• :: Samorządowa Instytucja Kultury finansowana przez Gminę Wieluń ::