Wykład o katedrze Notre -Dame

Notre-Dame w Paryżu.
Katedra z nadprzyrodzonej inspiracji - to tytuł wykładu, który w dniu 19 czerwca wygłosiła w Muzeum Ziemi Wieluńskiej historyk sztuki Lucyna Urbańska-Kidoń.

Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

Budowę gotyckiej katedry rozpoczęto w XII wieku na wyspie na Sekwanie. Jej nazwa oznacza Naszą Panią i odnosi się do Matki Bożej. Katedra powstawała prawie 200 lat. Na szczególną uwagę w jej architekturze zasługują portale, wnętrze zaś zdobiły do niedawna liczne dzieła sztuki.

Katedra znacznie ucierpiała podczas tegorocznego pożaru.