Wydarzenia


Spotkanie z Igorem Strojeckim
Muzeum Ziemi Wieluńskiej 14 czerwca 2019 r. gościło pana Igora Strojeckiego, zapalonego historyka i genealoga, który przybył do Wielunia ze wspaniałą prelekcją na temat życia i dokonań swojego pradziadka Leona Barszczewskiego, polskiego oficera armii carskiej, badacza, etnografa, archeologa, a zarazem prekursora fotografii reportażowej. Tło dla opowieści o XIX-wiecznej Azji Środkowej stanowiły fotografie wykonane przez podróżnika podczas niebezpiecznych podróży naukowych po pograniczu Imperium Rosyjskiego - dzisiejszych Uzbekistanie, Tadżykistanie, Kirgistanie i Afganistanie. Uwiecznione na szklanych negatywach obrazy tamtejszych ludzi, zachwycającej architektury i przepięknych krajobrazów, stanowią niezwykle cenną schedę po wielkim Polaku.

Po latach na nowo uporządkowany i opracowany naukowo przez pana Igora Strojeckiego zbiór fotografii stanowi trzon stworzonej przez niego wystawy "Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej", prezentowanej do 21 lipca 2019 r. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.


:: Samorządowa Instytucja Kultury finansowana przez Gminę Wieluń ::

Nasza witryna internetowa nie używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Nie wykluczmy jednak możliwośći korzystania z takich plików przez serwery i dodatki internetowe, z których możemy korzystać.
Każdy może zaakceptować pliki cookies korzystająć z domyślnych ustawień swojej przeglądarki, ma również możliwość ich zablokowania.