Wystawa o Wieluniu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
W dniu 2 kwietnia 2019 roku w Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę "Wieluń 1 września 1939. Przerwana historia" przygotowaną przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Prawie 40 fotografii ukazuje obraz zniszczonego miasta po bombardowaniu 1 września 1939 roku. Wystawę można oglądać do 31 maja.

Na otwarcie wystawy do Gdańska udała się delegacja Urzędu Miejskiego na czele z wiceburmistrz Joanną Skotnicką-Fiuk, Przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Akuliczem i sekretarz Magdaleną Majkowską.

- Westerplatte i Wieluń to zupełnie inne symbole. Westerplatte to symbol postawy polskich żołnierzy i archetypów polskich postaw w czasie II wojny światowej a Wieluń to symbol wojny totalnej, totalnego zniszczenia poprzez bombardowanie śpiącego miasta - mówił podczas otwarcia wystawy Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku.

Dyrektor Jan Książek dziękował za ekspozycję w miejscu tak ważnym i symbolicznym, jeśli chodzi o tematykę II wojny światowej. - Muzeum II Wojny Światowej to przystań pamięci dla wszystkich tych, którzy przybywają z całego świata po to, aby zobaczyć ogrom tragedii cywilów oraz męstwo i bohaterstwo żołnierzy. Symbolika Wielunia jest ważna nie tylko dla jego mieszkańców, ale jest ważna, bo pokazuje okrucieństwo wojny. To tu ginęły pierwsze dzieci i pacjenci wieluńskiego szpitala - podkreślał Jan Książek, który wspólnie z prof. Tadeuszem Olejnikiem po oficjalnym otwarciu oprowadzał po wystawie.

Delegacja z Muzeum Ziemi Wieluńskiej podczas pobytu w Gdańsku zapaliła znicz na Cmentarzu Poległych Obrońców Westerplatte.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 light box code videoby VisualLightBox.com v5.9