Secesja – piękno użytkowe
W dniu 1 lipca 2018 roku w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się wernisaż wystawy "Secesja - piękno użytkowe". Znalazło się na niej ponad 200 obiektów będących własnością kolekcjonera Andrzeja Papiewskiego.

Eksponaty stanowią jedną trzecią całości kolekcji, której początki sięgają lat 70-tych XX wieku.

- Wszystkie te przedmioty trzymam w domu, nie znaczy to jednak, że mieszkamy w muzeum. One są częścią naszego życia, niektóre w codziennym użytkowaniu, inne wyciągamy jedynie od święta - mówił podczas otwarcia Andrzej Papiewski.

Wernisaż uświetnił występ Zofii Szpikowskiej, która wraz z Mają Ciach oraz Katarzyną Panaszek zaprezentowała utwory muzyczne z tekstami Stanisława Wyspiańskiego i Bolesława Leśmiana z płyty „Zawierszowani”.

Wszystkie zgromadzone na wystawie przedmioty opisane zostały w katalogu, który można nabyć w muzeum w cenie 9 zł.

O autorze kolekcji – słów kilka

Andrzej Papiewski (ur. 1951) – dr n. med., chirurg, angiolog, obecnie emeryt pracujący. Studia podyplomowe w Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Krakowie, kierunek: "Rynek sztuki i antyków".

Członek honorowy i były prezydent (kadencja 2002-2003) Rotary Club Łódź-Centrum, członek zarządu Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, wiceprezydent Łódzkiego Oddziału Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, członek Polskiego Klubu Miłośników i Kolekcjonerów Piór, członek wspierający Oddział Łódzki Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

W 2005 r. laureat Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego, oraz innych odznaczeń kolekcjonerskich. Twórca kolekcji "Autoportret w grafice i rysunku", zbioru piór wiecznych dedykowanych Polsce i Polakom, kolekcji medali o tematyce łódzkiej oraz odznaczeń i medali medycznych.