Ożarowskie zwyczaje wielkanocne
W dniu 11 marca 2018 roku na scenie Muzeum Ziemi Wieluńskiej wystąpił Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa w spektaklu "Ożarowskie zwyczaje wielkanocne". Była to inscenizacja przygotowana z dużą dawką humoru, ukazująca, jak to na wsi niegdyś w święta bywało...

Licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć, jak przygotowywano święta, co wkładało się do koszyczka, a co potem zakopywano na polu, by dobrze rosło. Nie zabrakło także śmigusa dyngusa i mniej popularnego dziś zwyczaju, jak chodzenie z kogutkiem.

Autorką scenariusza jest Wanda Majtyka, twórczyni ludowa, która aż do ubiegłego roku współpracowała z zespołem z Ożarowa. Spotkanie w MZW było okazją do podziękowań za zaangażowanie w życie zespołu, muzeum i ożarowskiej szkoły. Z gratulacjami dla Pani Wandy pospieszyli m.in. wiceprezes NIK-u Mieczysław Łuczak, radny sejmiku województwa łódzkiego Andrzej Chowis, wicestarosta Marek Kieler, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Ryczyńska, wójt Gminy Mokrsko Tomasz Kącki, dyrektor szkoły w Ożarowie Halina Gniłka, wójt Gminy Pątnów Jacek Olczyk, członkowie Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego z Ożarowa, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie oraz dyrektor MZW Jan Książek z kierownikiem działu etnograficznego Tomaszem Spychałą.

Na spotkaniu nie zabrakło także najbliższej rodziny Pani Wandy oraz przyjaciół i bliskich, którzy odśpiewali gromkie Sto lat!

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 virtuemart lightbox galleryby VisualLightBox.com v5.9