Edukacja
Wakacyjne czwartki w Muzeum30 sierpnia - Przy kaflowym piecu

Tegoroczny cykl zajęć wakacyjnych Czwartki w Muzeum zamknęły warsztaty plastyczne Przy kaflowym piecu. Uczestnicy dowiedzieli się jak walczono z zimnem w czasach, gdy jedynie niedościgłym marzeniem było centralne ogrzewanie domów oraz jak powstawały kaflowe piece. Następnie grupa przystąpiła do malowania farbami rekonstrukcji renesansowych kafli piecowych, znalezionych podczas prac archeologicznych na terenie Wielunia.

01 02
03 04 virtuemart lightbox galleryby VisualLightBox.com v5.9

9 sierpnia - Kolorowy Wieluń

Kolorowy Wieluń z kolorowej soli? Wszystko to zadziało się na kolejnych warsztatach organizowanych w wakacyjne czwartki w muzeum. Dziś uczestnicy poznawali historię niektórych budynków a następnie własnoręcznie kolorowali XVII-wieczną panoramę Wielunia za pomocą zabarwionej przez siebie soli. Gratulujemy pomysłowości i cierpliwości.

DSC_6034 DSC_6039 DSC_6049 DSC_6055 DSC_6056 DSC_6061 virtuemart lightbox galleryby VisualLightBox.com v5.9

2 sierpnia - Śladem zapomnianych ulic Wielunia

Uczestnicy zgromadzeni na kolejnych zajęciach wakacyjnych, zaproponowanych dla dzieci i młodzieży przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w ramach inicjatywy Czwartki w Muzeum, odbyli wirtualny spacer po ulicach naszego miasta. Spotkanie było okazją do przedstawienia historii wieluńskich ulic, omówienia zmian w ich nazewnictwie oraz do poznania kilku ciekawych opowieści z nimi związanych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. gdzie w centrum Wielunia znajdowała się ulica Żabia, Źródelna czy Błotna, która z ulic jest najstarszą ulicą Wielunia oraz dlaczego obecna ulica H. Sienkiewicza nosiła w XV w. nazwę Rycerska.


mzw01 mzw02 mzw03 mzw04 virtuemart lightbox galleryby VisualLightBox.com v5.9


26 lipca - Wieluńskie statki

Gratulacje dla wszystkich uczestników pierwszej bitwy morskiej w historii Wielunia, rozegranej w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej w ramach cyklu wakacyjnych spotkań Czwartki w Muzeum. W szczególności zaś wyrazy uznania dla zwycięzców - dowódców flotylli statków walczących pod Czerwoną Banderą, którzy pokonali oponentów spod znaku Różowej Bandery po bardzo wyrównanej walce. Uczestnicy gry interaktywnej Wieluńskie statki poznali także historię zaślubin Polski z morzem, losy dwóch polskich statków noszących imię "Wieluń", różne metody kamuflażu okrętowego, tradycje i rytuały towarzyszące wodowaniu nowych statków oraz odpowiedź na pytanie trudniejsze, niż się może wydawać: czym bandera różni się od flagi?

01 02 03 04 05 06 07 08 virtuemart lightbox galleryby VisualLightBox.com v5.9


12 lipca - Zauroczeni rzeźbą – 735-lecie Wielunia

Podczas zajęć warsztatowych "Zauroczeni rzeźbą - 735-lecie Wielunia", które odbyły się w ramach projektu Czwartki w Muzeum uczestnicy wykonywali herb naszego miasta. Grupa młodsza bawiła się w glinie rzeźbiarskiej, zaś starsi próbowali swoich umiejętności rzeźbiąc w desce lipowej. Zajęcia rzeźbiarskie odbywają się dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna".

01 02 03 04 05 06 07 08 09 virtuemart lightbox galleryby VisualLightBox.com v5.9
:: Samorządowa Instytucja Kultury finansowana przez Gminę Wieluń ::

Nasza witryna internetowa nie używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Nie wykluczmy jednak możliwośći korzystania z takich plików przez serwery i dodatki internetowe, z których możemy korzystać.
Każdy może zaakceptować pliki cookies korzystająć z domyślnych ustawień swojej przeglądarki, ma również możliwość ich zablokowania.