Edukacja
Wakacyjne czwartki w Muzeum


9 sierpnia - Kolorowy Wieluń

Kolorowy Wieluń z kolorowej soli? Wszystko to zadziało się na kolejnych warsztatach organizowanych w wakacyjne czwartki w muzeum. Dziś uczestnicy poznawali historię niektórych budynków a następnie własnoręcznie kolorowali XVII-wieczną panoramę Wielunia za pomocą zabarwionej przez siebie soli. Gratulujemy pomysłowości i cierpliwości.

DSC_6034 DSC_6039 DSC_6049 DSC_6055 DSC_6056 DSC_6061 virtuemart lightbox galleryby VisualLightBox.com v5.9

2 sierpnia - Śladem zapomnianych ulic Wielunia

Uczestnicy zgromadzeni na kolejnych zajęciach wakacyjnych, zaproponowanych dla dzieci i młodzieży przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w ramach inicjatywy Czwartki w Muzeum, odbyli wirtualny spacer po ulicach naszego miasta. Spotkanie było okazją do przedstawienia historii wieluńskich ulic, omówienia zmian w ich nazewnictwie oraz do poznania kilku ciekawych opowieści z nimi związanych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. gdzie w centrum Wielunia znajdowała się ulica Żabia, Źródelna czy Błotna, która z ulic jest najstarszą ulicą Wielunia oraz dlaczego obecna ulica H. Sienkiewicza nosiła w XV w. nazwę Rycerska.


mzw01 mzw02 mzw03 mzw04 virtuemart lightbox galleryby VisualLightBox.com v5.9


26 lipca - Wieluńskie statki

Gratulacje dla wszystkich uczestników pierwszej bitwy morskiej w historii Wielunia, rozegranej w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej w ramach cyklu wakacyjnych spotkań Czwartki w Muzeum. W szczególności zaś wyrazy uznania dla zwycięzców - dowódców flotylli statków walczących pod Czerwoną Banderą, którzy pokonali oponentów spod znaku Różowej Bandery po bardzo wyrównanej walce. Uczestnicy gry interaktywnej Wieluńskie statki poznali także historię zaślubin Polski z morzem, losy dwóch polskich statków noszących imię "Wieluń", różne metody kamuflażu okrętowego, tradycje i rytuały towarzyszące wodowaniu nowych statków oraz odpowiedź na pytanie trudniejsze, niż się może wydawać: czym bandera różni się od flagi?

01 02 03 04 05 06 07 08 virtuemart lightbox galleryby VisualLightBox.com v5.9


12 lipca - Zauroczeni rzeźbą – 735-lecie Wielunia

Podczas zajęć warsztatowych "Zauroczeni rzeźbą - 735-lecie Wielunia", które odbyły się w ramach projektu Czwartki w Muzeum uczestnicy wykonywali herb naszego miasta. Grupa młodsza bawiła się w glinie rzeźbiarskiej, zaś starsi próbowali swoich umiejętności rzeźbiąc w desce lipowej. Zajęcia rzeźbiarskie odbywają się dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna".

01 02 03 04 05 06 07 08 09 virtuemart lightbox galleryby VisualLightBox.com v5.9
:: Samorządowa Instytucja Kultury finansowana przez Gminę Wieluń ::

Nasza witryna internetowa nie używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Nie wykluczmy jednak możliwośći korzystania z takich plików przez serwery i dodatki internetowe, z których możemy korzystać.
Każdy może zaakceptować pliki cookies korzystająć z domyślnych ustawień swojej przeglądarki, ma również możliwość ich zablokowania.