Wydarzenia 2017

Wydarzenia 2017 r.

Koncert Rafała Blechacza i Barbary Oblizajek
Owacją na stojąco zakończył się koncert wybitnego polskiego pianisty Rafała Blechacza, który wraz z wiolonczelistką Barbarą Oblizajek wystąpił w sobotę, 8 lipca 2017 roku w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

Słowo o muzyce wygłosił muzykolog Jan Popis. Zgromadzeni mogli usłyszeć m.in. Nokturn fis-moll, Poloneza A-dur i Marsz Żałobny Fryderyka Chopina oraz Sonatę e-moll Johannesa Brahmsa na fortepian i wiolonczelę.

Wydarzenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Koncert w kameralnych wnętrzach ożarowskiego dworu miał niepowtarzalny klimat i atmosferę, która udzieliła się artystom.

- Grało nam się bardzo dobrze, wręcz rodzinnie. Czuliśmy te emocje i życzliwość publiczności, muzyka niemal nas otaczała i wypełniała wnętrze dworu. Mieliśmy z tego wielką radość - dzielił się wrażeniami po koncercie Rafał Blechacz.

Rafał Blechacz po dwunastu latach od zwycięstwa na XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w roku 2005 zyskał pozycję artysty o formacie prawdziwie światowym. Jego wybitny talent został doceniony przez publiczność Europy, Ameryki, Azji; przez krytykę muzyczną, znakomitych dyrygentów i słynne orkiestry symfoniczne, producentów płyt, menadżerów i agencje artystyczne organizujące koncerty w najsłynniejszych salach i w największych centrach muzycznych. Mocnym i jakże wymownym akcentem podsumowującym ostatnią dekadę działalności artystycznej Rafała Blechacza jest amerykańska Nagroda Gilmore, przyznana w styczniu 2014 roku, a nazywana niekiedy "Pianistycznym Noblem".

Barbara Oblizajek to polska wiolonczelistka, absolwentka poznańskiej i gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki, którą ukończyła w 2014 roku. Grając w Orkiestrze Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku uczestniczyła w projekcie fonograficznym poświęconym muzyce Wojciecha Kilara. Nagranie zrealizowane przez firmę DUX, zawierające najwybitniejsze kompozycje naszego kompozytora, zostało docenione przez Polską Akademię Fonograficzną i nagrodzone złotym "Fryderykiem" w kwietniu 2014 roku. Od 2016 roku Barbara Oblizajek współpracuje kameralnie z Rafałem Blechaczem wykonując dzieła Bacha, Brahmsa, Schumanna i Chopina.

Jak podkreślał dyrektor MZW Jan Książek występ dwójki wybitnych artystów wpisuje się w długie tradycje koncertowe wieluńskiego muzeum. Wcześniej w Wieluniu i Ożarowie występowali m.in. Halina Czerny-Stefańska, Lidia Grychtołówna, Piotr Paleczny czy Julianna Awdiejewa, zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku.

Dwór i wiatrak